Pátek, 1 prosince, 2023
Domů » Chystáte se na dovolenou do exotiky? Před cestou je třeba myslet na ochranu před malárií, upozorňují odborníci

Chystáte se na dovolenou do exotiky? Před cestou je třeba myslet na ochranu před malárií, upozorňují odborníci

by ona

Na ochranu před malárií je třeba myslet už před cestou do exotiky. Kromě užívání antimalarik před pobytem, během něj i po pobytu je důležité vyhnout se bodnutí komárům.
Připomíná to hlavní hygienik SR Ján Mikas a primářka kliniky infektologie a geografické medicíny Lékařské fakulty Univerzity Komenského, Slovenské zdravotnické univerzity a Univerzitní nemocnice Bratislava Alena Koščálová. Upozornili na to, že na Slovensku byly za poslední dva měsíce zaznamenány již čtyři případy těžké malárie, které byly doneseny z malarických oblastí. „Za poslední období jde o zvýšení počtu takových případů na infektologických pracovištích,“ ozřejmili.

Mikas doplnil, že od roku 2020 bylo na Slovensku nahlášeno celkem deset případů malárie. „Souviseli s cestou do malarických oblastí v zemích jako Tanzanie, Mauretánie, Nigérie, Uganda a Súdán. Na Slovensku se malárie běžně nevyskytuje,“ dodal.

Co všechno je třeba vědět?
Odborníci proto připomínají, aby se lidé před malárií chránili před pobytem i během pobytu v rizikových oblastech. „Ochrana před malárií spočívá v užívání léků, antimalarik, před příchodem do malarické oblasti. Antimalarika je třeba užívat během celého pobytu v malarické oblasti a ještě jeden až čtyři týdny po odchodu z ní. Vše závisí na typu antimalarika a pokynů lékaře,“ řekl Mikas . Výběr vhodného antimalarika doporučí cestovatelům odborníci v centrech pro cizokrajné nemoci.

Letět s miminkem na dovolenou do exotiky je riskantní: Co zvážit a nepodcenit?
I ty nejkrásnější zážitky z pláže se mohou změnit na děsivé a smutné vzpomínky ze strachu o zdraví vašeho dítěte. Ještě předtím by si však rodiče měli položit otázku – stojí za to riskovat a jít?
V případě jakýchkoli zdravotních potíží po návratu z cesty by měli lidé ihned vyhledat lékaře a informovat ho o pobytu v malarické oblasti. „Tuto informaci je třeba poskytnout i několik měsíců po návratu. Inkubační doba malárie je přibližně jeden týden až několik měsíců,“ upozornili. Důležité je také vyhnout se v malarické oblasti bodnutí komárům.

Odborníci doporučují omezit pobyt venku v době od západu do východu slunce, nosit světlý oděv nepřiléhající k tělu, dlouhé rukávy a kalhoty či pečlivě se chránit účinným repelentem. V místnostech radí zaopatřit okna i dveře sítěmi a lůžko impregnovanou moskytiérou. Důležité je také místnost pravidelně vystříkat insekticidním sprejem a používat elektrický odpařovač insekticidního prostředku. Je také podle nich lepší nepoužívat voňavá mýdla, parfémy, pleťové přípravky, protože vůně láká komáry.

You may also like

Leave a Comment

logo

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options, customizations and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites.

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign