Pátek, 1 prosince, 2023
Domů » Opalovací krém má svá negativa. Na co si dát pozor?

Opalovací krém má svá negativa. Na co si dát pozor?

by ona

Jak na bezpečné opalování?

Léto stále neřeklo své poslední slovo. Navíc ani třicítky na teploměrech nejsou vyloučeny, proto není třeba zapomínat na pověstné trio. Dbejte na pitný režim, používejte opalovací krém a chraňte se pokrývkou hlavy.

O pitném režimu ani pokrývce hlavy moc psát není třeba, ty stačí dodržet. Ale jak je to s opalovacím krémem? Podle čeho si vybrat ten správný, jaký ochranný faktor stačí používat v Čechách a kdy se snižuje produkce vitamínu D až o 97 procent? Odpovídá dermatovenerolog Dušan Buchvald.

Jaký UV faktor
Zvolit si adekvátní UV faktor je poměrně složité. Buď je zbytečně vysoký nebo zbytečně nízký.

Platí však, že čím blíže rovníku se nacházíte a čím světlejší je pokožka, tím vyšší UV faktor by krém měl mít. Nejnáchylnější je dětská pokožka, u které byste měli používat ten nejvyšší ochranný faktor.

Například na Slovensku stačí ochranný faktor 20, v subtropickém a tropickém pásmu však budete potřebovat padesátku.

„Obecně platí, že čím je kůže náchylnější ke spálení na slunci, tím vyšší SPF faktor je vhodné použít,“ shrnuje Buchvald.

Jak dlouho vydrží krém
Natírat se opalovacím krémem až na pláži či koupališti může být pozdě. Naneste je na pokožku ještě dříve, než vůbec opustíte hotel či domov. Nejlepší deset minut předtím, než vyjdete na slunce. Po určité době to zopakujte znovu.

„I když není možné stanovit zaručenou délku trvání ochrany, přípravky většinou působí dvě až čtyři hodiny. Závisí na četnosti koupání, utírání ručníkem či intenzitě pocení,“ radí Buchvald.

Základním pravidlem je použít dostatečné množství přípravku. Například 100gramová tuba krému by při opalování měla vystačit na tři až čtyři použití. Neplatí však, že čím vyšší UV faktor, tím delší ochrana.

„Přípravky s vyšším SPF nepůsobí déle než ty s nižším,“ prozrazuje Buchvald.

Jak začít s opalováním
Pokud si chcete před dovolenou „udělat základ“, uděláte si spíš špatně.

„Dermatologové nedoporučují používání solárií,“ říká Buchvald.

Lepší je užívat před dovolenou přípravky nebo potraviny bohaté na betakaroten. Nejvíce ho je v mrkvi, špenátu, dýni, žlutém melounu, červené a žluté paprice, broskvích, meruňkách, kapustě či petrželce.

Kdy je opalovací krém na škodu
Ať už přijmete jakékoli množství betakarotenu nebo jste jakkoli dobře opálený, stále nemáte vyhráno. Některé části těla je třeba chránit neustále.

„Nežádoucí spálení od slunce se nejrychleji ukáže na vystupujících částech těla jako nos, uši, čelo nebo pleš u mužů,“ jmenuje dermatolog.

Nejlepší je nepohybovat se na přímém slunci mezi 11-tou a 15-tou hodinou, někdy se to však dodržet nedá. Řešením může být opalovací krém s dostatečným UV filtrem. Avšak jeho příliš vysoká hodnota může výrazně snížit tvorbu vitamínu D.

Již UV filtr s ochranným faktorem 8 snižuje produkci vitamínu D v kůži o 97 procent, lze to však nahradit jinou cestou. Například výživovým doplňkem Vigantolvit s vitamínem D.

„Na tvorbu dostatečného množství vitamínu D v kůži v naší zeměpisné šířce postačí vystavení kůže obličeje, předloktí a bérce slunci na pět až třicet minut dvakrát týdně bez použití ochranného přípravku. Případnou zvýšenou potřebu vitamínu D lze pokrýt jeho doplněním vitamínovým přípravkem,“ prozrazuje Buchvald.

Vigantolvit je vhodný především pro osoby pracující v uzavřených prostorách i osoby používající opalovací prostředky. Od poloviny září do poloviny dubna se však doporučuje pro každého, jelikož tehdy je v našich zeměpisných šířkách intenzita sluneční záření pro dostatečnou tvorbu vitamínu D v kůži nedostatečná.

You may also like

Leave a Comment

logo

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options, customizations and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites.

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign