Pátek, 1 prosince, 2023
Domů » Orientace domu a místností v něm podle světových stran

Orientace domu a místností v něm podle světových stran

by ona

Komfort a zdravé vnitřní prostředí v naší domácnosti závisí na několika faktorech. Jedním z nich je orientace stavby a jednotlivých místností v jejím interiéru. Právě ta se podílí na tvorbě optimálních podmínek pro bydlení, přičemž důležitou roli hraje i při celkové spotřebě energií.

Klíčovým faktorem je sluneční svit
Při výběru správné orientace se sleduje hlavně intenzita slunečního světla. Ta přímo ovlivňuje prosvětlení dané místnosti i množství tepla v ní. Na základě toho, kolik svitu do ní proniká, lze ovlivňovat komfort, náklady na teplo i to, zda vnitřní prostředí nabízí vyhovující podmínky. Možné je to díky nasměrování jednotlivých místností na vybrané světové strany.

Jak jsou prosvětleny vybrané strany:
Jih – Právě jižní strana je v rámci orientace stavby a jejích pokojů největším zdrojem slunečního svitu. Dostatek světla je na ní téměř celý rok, přičemž nouzí o něj netrpí ani v zimě.

Východ – Na východní straně je nejvíce světla v ranních hodinách. Odpoledne se místnosti orientované na tuto stranu stávají poněkud tmavší, případně i chladnější.

Sever – Místnosti orientované na sever „trpí“ nejmenšími dávkami slunečního světla. Kvůli tomu bývají nejtmavší a v období, kdy se netopí, i nejchladnější.

Západ – Na západní straně je nejvíce světla v odpoledních hodinách. Platí to zejména v létě, kdy jsou delší dny a světlo proniká do daných místností až pár hodin.

Orientace jednotlivých místností:
Obývací pokoj – V mnoha domácnostech je nejvyužívanější místností obývací pokoj. To z ní dělá pokoj, který potřebuje nejvíce světla a tepla. Ideální orientace je tak směrem na prosluněnou jižní stranu. Dostatek slunce zároveň umožní méně topit, což si vyžádá nižší spotřebu tepla.

Ložnice – Vstávat za doprovodu slunečních paprsků může být docela dobrým startem do nového dne. Ložnice by tak mohla být orientována na východ. V případě, že obyvatelé si chtějí nechat trochu vyhřát pokoj na noc, vhodnou bude poloha orientovaná na západ.

Dětský pokoj – U dětského pokoje jsou nároky na světlo podobné těm v ložnici. Ideálním řešením bude, pokud se o polohu orientovanou na východní, případně jihovýchodní stranu podělí ložnice s dětským pokojem.

Chodba – Na chodbě se zvykneme zdržovat nejméně. Prostor tak vyžaduje méně světla či tepla než jiné místnosti. To z něj činí ideálního kandidáta na orientaci směrem na tmavší a chladnější sever.

Kuchyně – V kuchyni sice trávíme více času, ale jelikož prostor se při vaření vyhřeje i bez pronikajícího slunečního světla nebo silnějšího topení, můžeme ho nasměrovat na severní stranu.

Orientace stavby a jednotlivých místností v objektu je samozřejmě věcí výběru majitele. Na základě jeho individuálních požadavků se orientace prostor může svévolně upravit tak, aby splňovala jeho představu o bydlení.

You may also like

Leave a Comment

logo

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options, customizations and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites.

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign