V interiéru děti ze sebe vydají jen desetinu energie. Pobyt venku je jednoduše nenahraditelný.
Pokud se vám daří děti udržet venku, děláte pro jejich zdraví užitečnou věc. Ne vždy je jednoduché „vyhnat“ děti ven, zejména ty starší, které už nezřídka dávají přednost mobilům či počítačům. Mladší děti zase bývají většinu dne uvnitř při pobytu ve školce.
Raději častěji a kratší
Vědci se ve své studii zabývali otázkou, za jakých okolností jsou děti venku nejaktivnější. V rámci pokusu vědci rozdělili pobyt dětí venku na dva kratší časové úseky namísto jednoho delšího.
Zjistili, že děti byly nejaktivnější prvních 10 minut, které strávily intenzivním pohybem. Následně klesla jejich aktivita na desetinu, a to po zbytek času stráveného venku. V této studii vědců z Western University se zúčastnilo 22 školek v Ontariu.
Nejvíce energie ze sebe děti vydaly tehdy, pokud pobyt venku byl rozdělen na kratší a častější úseky. Takto se minimalizoval čas, kdy děti seděly.
Není to „jen“ pohyb
Pro děti je intenzivní pohyb velmi důležitý. Zlepšuje jejich celkové zdraví, zdraví kostí, srdce, cév, metabolismu, zlepšuje také mentální funkce a okysličení mozku.
Je možné, že kratšími a častějšími časovými obdobími strávenými venku pomůžeme dětem přirozeným způsobem, aby se věnovaly intenzivní fyzické aktivitě.
Nedejme se přitom odradit počasím. Malé děti mají velmi rády déšť, je to pro ně další podnět pro hru. Nebojte se je vystrojit ven v nepromokavém oblečení as odrážedlem, se kterým určitě neobejdou žádnou louži.
Pro rodiče není jednoduché zařídit, aby dítě bylo venku. Málokterý rodič si může dovolit chodit s dítětem každou chvíli ven. I rodiče, kteří nechodí do práce, potřebují obřídit domácnost, navařit, zajistit nákupy a podobně.
Je proto výhodou, je-li více sourozenců či starších kamarádů, kteří se spolu zabaví na dvoře či blízko paneláku. Ve skupince vrstevníků děti ze sebe vydají opravdu maximum energie.
Hýbat se může i doma
Pokud takovou možnost nemáte, snažte se, aby dítě bylo aktivní i v době, kdy musí být s vámi uvnitř. Neváhejte jej zapojit do domácích prací, zejména do těch, které nejsou příliš statické a vyžadují větší fyzickou aktivitu – vysávání, mytí oken či podlahy. Není prvořadý výsledek jejich snahy, ale společně aktivně strávený čas.
Pokud máte možnost, vyběhněte s dítětem na častější, kratší „výjezdy“ – pěšky na nákup, na hřiště, na kola, do lesa na houby či na louku na bylinky. Vědci potvrzují, že již 10 minut intenzivní fyzické aktivity v porovnání s 10 minutami sezení má blahodárné účinky na zdraví. Po aktivně stráveném dni se zkvalitňuje spánek dítěte, posiluje imunitní systém i psychické zdraví.
Děti patří do přírody, potvrzuje to i nová studie. Dětství v přírodě se pojí s lepším psychickým zdravím v dospělosti: