Sobota, 18 května, 2024
Domů » 5 nejčastějších důvodů, pro které se v noci budíme

5 nejčastějších důvodů, pro které se v noci budíme

by ona

Nespavost postihuje až 40 procent populace.

Máte-li špatnou noc, s vysokou pravděpodobností vás nečeká ani nejlepší den. Krátká doba odpočinku nebo příliš časté buzení nedovolí organismu dostatečně zrelaxovat. Výsledkem je narušení přirozené regenerace těla i mozku.

Opakované noční buzení způsobuje ranní pocit malátnosti, nedostatku energie či bolesti hlavy. Během dne se objevuje výrazná únava až neovladatelné mikrospánky. Tento stav se rozhodně nevyplatí řešit odpoledním zdřímnutím.

„Chcete-li si udržet zdravý spánek, měli byste v první řadě dodržovat pravidelný spánkový režim. Ranní nebo odpolední dospávání může pak ztížit večerní usínání,“ radí Kateřina Klobučníková, lékařka Spánkové laboratoře I. neurologické kliniky LFUK a UN Bratislava.

Spolehlivým řešením je proto odstranění příčin, které vedou k problémům se spánkem.

1.Stres
V současnosti patří stres k nejrozšířenějším příčinám problémů se spánkem. S nárůstem stresu narůstá i počet lidí, kteří si během noci dostatečně neodpočinou.

„Krátkodobá nespavost může mít různé příčiny. Nejčastěji je to stres, problémy, nepříjemné myšlenky. V případě, že psychické obavy přetrvávají delší dobu, mohou vést ke chronické insomnii,“ vysvětluje Klobučníková.

Někdy je obtížné zapomenout na stres z práce nebo z toho, co nás čeká následující dny. Je vhodné zkusit techniky meditace, autogenní trénink a pomoci může také hudba. „Důležité je pokusit se uklidnit mysl,“ radí Klobučníková.

Terapií na psychické vyčerpání však není fyzická námaha před spaním. Může nabudit tělo a zkomplikovat usínání. Je proto důležité zpomalit fyzickou aktivitu ve večerních hodinách, kdy se organismus již pomalu připravuje ke spánku.

2. Spánkové apnoe
„Velmi častou příčinou nočních probuzení bývá spánkové apnoe. Jedná se o onemocnění, kdy pacient v noci opakovaně přestává dýchat, což vede ke zhoršenému okysličování, zachrápání a probuzení. Takoví pacienti se v noci nevyspí a ráno jsou výrazně unavení,“ vysvětluje Klobučníková.

Opakovaným nočním probouzením, ale také zkracováním spánku se narušuje jeho fyziologická architektura. Má to negativní účinek na imunitní a kardiovaskulární systém i mozkové funkce. Může vést dokonce k obezitě.

V případě spánkové apnoe je vždy třeba poradit se s lékařem. Samé neprojde. Může znepříjemňovat spánek a v pokročilejších stádiích vést až ke smrti.

Budíte-li se s lapáním po dechu, je na místě navštívit spánkovou laboratoř. Diagnostikování vyžaduje komplexní zhodnocení mnoha fyziologických funkcí během spánku. Problém je řešitelný, avšak je třeba jej podchytit včas.

3.Tablet a mentální aktivita
Místnost na spaní by měla být vyvětrána, s vhodnou teplotou, s minimem světla, hluku a elektroniky.

„Světlo z obrazovky snižuje hladinu melatoninu, který je důležitý pro navození spánku. Proto bychom před usínáním neměli dívat do počítače ani mobilu,“ radí Klobučníková.

Potvrzuje to i studie vědců z Pensylvánské státní univerzity, která již v roce 2014 uvedla, že použití tabletu vyzařujícího modré světlo před spaním potlačuje tvorbu melatoninu.

Problém s melatoninem se přitom promítl i do dalšího dne. Uživatelé tabletů začali produkovat melatonin o 1,5 hodiny později než obvykle i následující den.

Není v tom však jen produkce melatoninu. Sledování zpráv, novin nebo práce před spaním výrazně zvyšuje mozkovou aktivitu. Mozek přitom nemá zázračné tlačítko k vypnutí jako tablet. Usínání proto potrvá podstatně déle.

4. Nesprávné stravování
Na spánek ovlivňuje nejen to, kdy jíte, ale také co jíte. Kvalitu spánku zvyšuje dostatek železa a hořčíku. Při problémech se spánkem zvyšte příjem minerálních vod, celozrnných obilovin, luštěnin, špenátu a brokolice. Ovšem pozor na velké porce jídla před spaním.

Výzkum z univerzity v São Paulu v Brazílii, publikovaný v Journal of Clinical Sleep Medicine, potvrdil, že konzumace ve večerních hodinách ovlivňuje náš spánek negativně.

Konzumace jídla těsně před spánkem snížila čas, který lidé strávili ve fázi spánku zvané REM a snížila se schopnost rychle usnout. Více problémů se spánkem po konzumaci jídla měly především ženy.

Také platí, že některé potraviny zdravý spánek podporují, jiné ho narušují.

„Alkohol, káva ani energetické nápoje nejsou vhodné ve večerních hodinách, protože narušují strukturu spánku,“ říká Klobučníková.

Navíc jsou močopudné. Znamená to, že spánek může narušit noční chození na toaletu, případně vyšší míra pomočování při inkontinenci.

5. Únik moči během noci
Tento problém není zdaleka tak neobvyklý, jak by se mohlo zdát. Podle průzkumu společnosti Essity až jedna ze čtyř žen vstává během noci více než jednou kvůli nutkání k močení.

„Žena chodí močit velmi často, frekventovaně a nutkavě. Nedokáže vydržet ani během dne, ani během noci,“ říká Roman Sokol z Privátní urologické ambulance o problémech žen s inkontinencí.

Narušení spánku způsobuje nejen strach z úniku moči, ale také únik samotný. Je proto vhodné tento zdravotní problém kompenzovat. Jinak se k úniku moči mohou snadno přidružit také zdravotní komplikace způsobené nekvalitním spánkem.

Pomůckou, která může výrazně zlepšit spánek ženám s inkontinencí, jsou speciální vložky na noc TENA Lady Night. Poskytují zvýšenou ochranu proti přetečení moči během spánku. Dokonale se přizpůsobí tělu a na sobě je ani necítíte. Nic vás během spánku netlačí ani netáhne.

Speciální anatomický tvar, boční elastické bariérky a samolepicí spodní část pomáhají udržet vložku spolehlivě na svém místě. Mají vyšší absorpci a rozšířenou zadní část, a tím poskytují zvýšenou ochranu při úniku moči během spánku i v poloze ležmo. Jsou dostupné ve dvou úrovních absorpce – pro snadný únik moči TENA Lady Normal Night a pro střední únik moči TENA Lady Maxi Night.

Díky rychlé absorpci dokáží zabránit i druhotným onemocněním spojeným s inkontinencí. Pacienty s inkontinencí moči totiž často postihují lokální projevy v důsledku kontaktu moči s pokožkou.

„Nejlepší prevencí těchto problémů je včasné zahájení léčby inkontinence moči. Uniklou moč je třeba zachytit do speciálních inkontinenčních pomůcek,“ vysvětluje profesor Ján Švihra z Urologické kliniky Univerzitní nemocnice Martin.

Kožní problémy totiž opětovně zhorší kvalitu spánku. V takovém případě je vhodné kombinovat inkontinenční vložky TENA na den a na noc. Přes den můžete používat vaše oblíbené vložky TENA Lady, na které jste zvyklá. A na noc nové speciálně navržené vložky TENA Lady Night.

Zaručí vám méně stresu během noci a méně sekundárních zdravotních problémů, které by mohly zhoršit celkovou kvalitu života.

TENA Lady na den a na noc vám může předepsat lékař nebo si je můžete zakoupit i bez lékařského předpisu ve vaší oblíbené lékárně, prodejně zdravotnických potřeb nebo v e-shopech zde.

You may also like

Leave a Comment

01.centrum ŽEN 1024

Objevte kouzlo jara v Paříži!

Nechte se okouzlit nejnovějšími trendy z pařížských přehlídek a rozkvetejte s jarními kolekcemi. Jemné pastelové tóny se snoubí s odvážnými vzory a rafinovanými střihy, které zdůrazní vaši ženskou siluetu.

Nechybí ani:

  • Vzdušné šaty s květinovými vzory
  • Elegantní kostýmy v trendy barvách
  • Kožené doplňky pro rockový šmrnc
  • Romantické halenky s volánky
  • Odvážné šperky s třpytivými detaily

Tipy pro váš jarní šatník:

  • Investujte do kvalitního trenčkotu, který vám vydrží několik sezón.
  • Oživte svůj outfit barevnými kabelkami a botami.
  • Nebojte se experimentovat s trendy a najít svůj vlastní styl.
  • Doplňte svůj outfit jemnými parfémy s květinovými tóny.

Vychutnejte si jaro v plném proudu a zazáříte v ulicích Paříže i vašeho rodného města!

© Press-Media.cz, Praha 4, Publikujeme PR články. Inzerci na webu zajišťuje Redakce: info@press-media.cz