Technologie zjednodušují hygienu.
V péči o zuby platí, že je to zejména o chtění. I když je každý z nás obdařen určitou genetickou predispozicí, stav zubů umíme výrazně ovlivnit správnou péčí.
A díky vývoji moderních technologií je dentální hygiena v domácím prostředí jednodušší.
Mění se i pobyt u zubaře, který byl donedávna pro mnohé noční můrou. Díky modernizaci zde zažíváme méně bolesti a více komfortu. Jaké inovace nám tedy usnadní udržování zářivého úsměvu?
Využití moderních technologií
S návštěvou zubaře si mnozí spojujeme nepříjemné pocity, křeče v břiše a bolest. Často jen přeháníme a po skončení nepopulární návštěvy si vydechneme, že to nebylo až tak špatné.
Vždy to však může být ještě lepší. Zejména v současnosti v ambulancích vidět posun v technologiích a inovace, které v oblasti ústní hygieny vznikají.
Budoucnost věští využívání speciálních brýlí, které si na oči natáhnou pacienti a během zákroku mohou sledovat různé příjemné přírodní scenérie, které částečně odvedou jejich pozornost od činnosti lékaře.
3-D tiskárny zase pomohou odborníkům rychleji vytvořit zubní náhrady, můstky, implantáty a jiné dentální pomůcky, na které se dosud dlouho čekalo.
Rovněž práci zubním lékařům usnadní miniaturní kamery, díky kterým pacientům nemusí „vlézt“ do chrupu, nebo bioaktivní látky přimíchané do regeneračních past, plomb a výplní, které zaručí vyšší úspěch léčby kazů a zánětů.
Speciální kartáčky
Už i kartáčky dnes dostávají „rozum“ a udělají téměř vše za vás. Elektrické kartáčky se začínají dělit na různé typy, dostávají přitažlivější design i více funkcí. V současnosti rozlišujeme sonický, rotační či oscilační kartáček.
Oscilační a oscilačně-rotační kartáčky jsou při čištění nejefektivnější, ale citlivějším zubům vyhovuje více sonický kartáček.
Sonické kartáčky mají hlavici v podlouhlém tvaru a pracují na principu rychlé vibrace vláken (až 30 000 kmitů za minutu).
Pomocí tak velkého počtu pohybů dochází k rozrušování struktury zubního plaku a na zuby a dásně není třeba vyvíjet příliš velký tlak, který by dásně dráždil.
Rozkmitáná vlákna navíc vytvářejí takzvané dynamické proudění tekutiny, které působí až za dosah vláken kartáčku. Oscilační hlavice mají zpravidla kulatý tvar, které provádějí rychlé polorotační pohyby (tzn. 90 stupňů tam a zpět), které narušují a odstraňují zubní plak.
Jejich hlavice stačí vyměňovat jednou za tři měsíce. Svůj kartáček už dnes dokonce můžete propojit is telefonem či tabletem.
Pro děti, které přechovávají nechuť k čištění zubů, to může být způsob, jak čištění přeměnit v zábavnou aktivitu.
Speciální aplikace propojené se zubním kartáčkem dnes dokáží monitorovat, zda si zuby čistíte správně a „přeskenují“ vám zuby. Tak zjistíte, na kterých místech se ještě nachází plak a kam se s kartáčkem ještě vrátit.
Praktické jsou také antibakteriální kartáčky vyráběné z materiálů, které jsou odolnější proti bakteriím než klasická nylonová vlákna. Mluvíme například o speciálním silikonu. V teplém a vlhkém prostředí omezuje množení bakterií na kartáčku.
Udržitelnost
Mezi plastovými výrobky, které zanášejí naši planetu věčným odpadem, problémem nejsou jen brčka, ale i plastové zubní kartáčky, kterých vystřídáme v průběhu roku několik.
Rovněž jsou na tom i tuby se zubní pastou. V souvislosti s dentální hygienou mluvíme také o množství plastu, proto se některé společnosti rozhodly vyrábět ekologičtější produkty.
I to patří k inovacím v oblasti dentální hygieny. A tak se stále oblíbenějšími stávají ekologické zubní kartáčky, jakož i přírodní zubní pasty či pomůcky pro zubaře a pacienty z obnovitelných zdrojů.
V případě past je rozumné číst si obsah přítomných látek, jakož i sledovat, zda jsou jednotlivé produkty prověřeny.
Populární jsou například kartáčky z bambusu, který je vysoce ekologický, odolný a přidanou hodnotou kartáčků, které jsou z něj vyrobeny, je i přitažlivá vizuální stránka.
Komplexnost
Výrobci dentální hygieny dnes přihlížejí k péči o chrup jako celek.
Vytváří „balíčky“ a skupiny produktů, které vám mají pomoci udržet si zdravé zuby a dásně.
Pasta, ústní voda, zubní nit, dezinfekční spreje na kartáčky, to vše je v současnosti obohacováno o vitamíny či probiotika.
Jemnější a pozornější se přistupuje nejen k zubní sklovině, ale také k dásním.
Produkty, které jim mají poskytnout péči, bývají obohaceny o přírodní oleje, kyselinu hyaluronovou či dokonce kyslík.