Pátek, 1 prosince, 2023
Domů » Minimální mzda nezajišťuje důstojný život ani po zvýšení

Minimální mzda nezajišťuje důstojný život ani po zvýšení

by ona

Minimální mzda stále nezajišťuje důstojný život, uvedl odborář a socioekonomický analytik Ján Košč z Asociace sociálně-ekonomických analytiků. Od ledna stoupla minimální mzda na 700 eur měsíčně na 4,023 eura za hodinu.
Pokud by nedošlo k dohodě mezi Konfederací odborových svazů a zaměstnavateli, výše minimální mzdy by se stanovila na 691 eur podle vzorce v zákoně.

„V první řadě jsme se dokázali dohodnout bez jakýchkoli politických vlivů. V nejbližší době vidím jako důležité otevírat koncept důstojnosti v rámci diskusí o minimální mzdě a začít seriózně hovořit o takzvané důstojné minimální mzdě,“ uvedla Monika Uhlerová, prezidentka Konfederace odborových svazů.

Koupěschopnost je jedna z nejnižších
Slovenská minimální mzda je nejen jedna z nejnižších v EU, ale i její koupěschopnost je jedna z nejnižších, upozornil Košč na základě analýzy minimálních mezd v EU, kterou vydal německý institut ekonomického a sociálního výzkumu WSI Nadace Hanse Böcklera.

Minimální mzda SR je pátá nejnižší z porovnávaných zemí EU, upřesnil analytik podle srovnání nominální hodinové minimální mzdy. Z hlediska výkonu ekonomiky a přidané hodnoty SR předbíhají i země, které jsou na tom hůře než Slovensko.

Doběhly nás Severní Makedonie a Srbsko
Avšak na základě výše hodinové minimální mzdy, upravené přes paritu kupní síly (PPS), čili při zohlednění koupěschopnosti v jednotlivých zemích se výše minimální mzdy (4,25 eura) propadla ještě více a letos je druhá nejhorší, před Bulharskem (4,12) eura), upozornil odborář.

Slovensko v hodinové minimální mzdě v paritě kupní síly ze zemí mimo EU doběhly také Severní Makedonie (4,74 eura) a Srbsko (4,21 eura).

„Veřejná diskuse o mzdách je zde zásadně špatná,“ zhodnotil Košč.

Uvedl, že v posledních letech je výpočet parity kupní síly pro Slovensko zpochybňován z důvodu změny ve výpočtu.

Analytik dodal, že i kdyby se vzali v úvahu výpočty Institutu finanční politiky, o jak velkou odchylku by mohlo jít, tak lze předpokládat, že propad Slovenska v žebříčku by nastal i tak a místo druhého místa by SR byla na třetí až čtvrté příčce.

Z analýzy institutu Nadace Hanse Böcklera vyplývá podle Košče i fakt, že ačkoli při růstu minimální mzdy na Slovensku zněly výstrahy, že podíl minimální mzdy na průměrné mzdě naroste na rekordní a neudržitelné hodnoty, tak ani v podílu minimální mzdy na průměrné mzdě, ani v podílu minimální mzdy na mediánu ČR nevyčnívá.

Studie se věnuje také růstu reálných mezd v EU. Slovensko je v první trojici zemí, kde došlo k poklesu reálných mezd. Na Slovensku klesly o 3,4 procenta, v Česku o 6,2 procenta a v Estonsku o 6,7 procenta, uzavřel Košč.

You may also like

Leave a Comment

logo

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options, customizations and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites.

u00a92022 Soledad, A Media Company – All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign